Toronto Council Fire Native Cultural Centre

Phone/Team list

If you would like to reach us by phone, please call us at 416-360-4350. We are available Monday to Friday, 9 AM to 5 PM.

Core Sector

Name

EXT

Position

Andrea ChrisJohn

231

Board Designate

April Begg

#

Maintenance Support

Chantal McGregor

257

Capacity Development Officer

David Sherry

270

Senior Associate Director

Lorraine Lute

221

Information Coordinator

Suk Ming Lau

227

Accounts Payable

Robin Holmes

223

Finance Administrator

Ted Harper

243

Maintenance Lead

Theo Nazary

266

Associate Director

Tyrell Pearson

221

Information Coordinator Support

Samantha McConnell

#

Capacity Development Support

Youth Sector and Youth Wellness

Name

EXT

Position

Athena Tomes

251

Akwe:go

Bradley Morrison

241

Embers Cultural Leadership Coordinator

Emilee Bennett

251

Wasa-Nabin/Youth Sector Oversight

Emir Altinoz

258

Marketing Promotions

Erik Watkinson

222

Youth Education / Social Media

Jayden Wemigwans

251

Youth Life Promotions

Natalie Ortega

241

Indigegogy Cyclical Event Planner

Sage Myran

241

Embers Community Development Youth Coordinator

Child & Family Support/Well-being Sector

Name

EXT

Position

Taijah Abotossaway

225

Child & Family

Education, Awareness & Well-being Sector

Name

EXT

Position

Amy Forsey

240

Indigegogy Developer

Bryce Smith

257

EOIS Data

Errol Hernandez

237

Education Instructor

Norman Irish

239

Capacity Building Instructor / IT Support

Mark Szkoda

267

Apatisiwin

Patti Chrisjohn

#

Language Leads

Paul Haigh

260

Education Instructor

Sterling Carter

237

Education Support

Resolution Health Support Sector

Name

EXT

Position

Erika Monaco

232

Resolution Health Oversight

Laurie Okimawinew

254

RH Wellness Navigator

Pamela Carter

247

Resolution Health Support

Health & Well-being Sector

Name

EXT

Position

Amanda Lipinski

243

Resolution Health Cultural Wellness Navigator

Kayla Patton

262

UAHLP / Oversight

Kevin Myran

259

Cultural Support / Community Uncle

Nicole Scarlett

224

Lifelong Care Program Coordinator

Patricia Schuyler

234

Aboriginal Healing and Wellness

Ashley Boudreault

#

LLCP Support

Gathering Place Sector

Name

EXT

Position

Darlene McGregor

230

Gathering Place Case Management Oversight

Ericka Kitchemokman

235

Gathering Place Support

Raj Parthasarathy

235

Gathering Place Support

Redbow Toulouse

280

Gathering Place Co-Manager

Starr Dedam

280

Housing Coordinator

Quinn Anderson

277

Gathering Place Navigator

Allan Okitchquo

245

Food Bank Coordinator

Vince Funnell

235

Gathering Place WKND Navigator

Florence King

235

Gathering Place Support

Jordan's Principle/MMIWGT2S/

Name

EXT

Position

Angela Boyer

#

MMIWGT2S - Project Lead

Kaeli Goldman

#

MMIWGT2S Resource Navigator

Miryan Rutledge

#

Jordan's Principle - Team Lead

Serenity Timmins

244

Junior Jordan's Principle Clerk

Sabrina Eddy

244

Jordan’s Principle Navigator/Financial Clerk